Az együttes profilja
A Viola Táncegyüttes egy amatőr felnőtt együttes. Nem titok, hogy tevékenységével a kultúrát ápolja, de közben, hogy, hogy nem, önmagát közösséggé kovácsolja. Csoportunk 2019-ben alakultunk, de jött a Covid, ezért 2021-ig kicsit köhécseltünk. Azóta viszont nincs megállás, és bár emberek jönnek-mennek, lassan 20-an vagyunk stabil tagok, amely tulajdonság jól jön a forgatós táncokban. Itt mindenki örömtáncol, öröm is nézni! Többeknek “pirossal van bekarikázva” a szerda este, amikor összegyűlünk a mi kis fonónkban.
Történetünk
Az ötletet az akkori Kőrösi Csoma Sándor ösztöndíjas Pál Zsuzsi vetette fel, mivel Belgiumban nem volt kezdő néptánc oktatás felnőttek számára. Felszólította a jelenlegi oktatókat, Borit és Ferit, hogy előre, csak előre, és így is lett. Enyhe tánckurzusnak indult, de manapság a próba és a barátokkal való találkozás ugyanolyan fontossá vált, és – gondoljuk – ez így jól van.
Működésünk
Próbáink minden héten szerda este 18:30 és 22:00 óra között zajlanak. Kezdünk az alapok tanításával-ismétlésével, aztán jön az új anyag, majd egy kis lazítós-bepörgős (mikor hogy) moldvai, és előfordult már, hogy a nagy lelkesedésre való tekintettel a próba vége is kitolódott.
Próbatermünk tulajdonosa erdélyi magyar származású, és szintén szívén viseli a magyar kultúra ápolását és terjesztését. Neki köszönhetjük, hogy Brüsszel központjában kedvezményes feltételekkel bérelhetünk próbatermet.
Az együttes működését és saját szervezésű programjait saját forrásból (tagdíj) finanszírozzuk, oktatóink önkéntesként vezetik a csoportot.
Elsajátított táncanyagok és jövőbeli tervek
Mivel csoportunk életre hívásának célja a tácházas fel- és helytállás volt, kóstolgattuk, ízlelgettük a magyarpalatkait, a székit, a moldvait, a somogyit és a palócot is. Most kalotaszegire hullámzunk legtöbbször, és ismétlünk, ahol lehet. Lehet.
Programok
Mivel az együttes tagjai elég jól megférnek egymással, színesedik-bokrosodik a tevékenységpaletta-rekettye, de a ló nem:
Rendhagyó táncpróba karácsonykor, felkészítés táborra, magánfelzárkóztató. No meg bulitípusok is akadnak: nyár végi, nyárzáró-szezonnyitó, bogrács, ad hoc, kerek csokoládé, lyukas csokoládé.
Közben fellépünk, animálunk, vagy épp viseleteket is kiállítunk. Hol? A Liszt Intézetben rendszeresen, de voltunk már nagykövetségen, szülinapi mulatságban, a luxemburgi folktalálkozón, de nem feledtük el a Táncháztalálkozó Minden Magyarok Tánca programját se. Sőt! Egy magyar-belga párt is felkészítettünk az esküvői táncukra. Ők azóta boldogan élnek, és mi is, mert azóta a csoport tagjai.
Aztán beindult a testvérélet is, jártunk már Angliában a Hunique-nál vörksopon, ők meg átruccantak a táncházunkba. De át-átjárunk Hollandiába, Luxemburgba, ahogy esik.
És nyáron várnak az otthoni táborok!
Kulturális küldetésünk
Azon túl, hogy jól érezzük magunkat, szeretnénk megmutatni, hogy milyen fájin fán is terem a magyar népi örökség. Mikor tanítunk, vagy bemutatunk, a lépéseken túl mesélünk a szokásokról, a tánc miértjéről és mikéntjéről is, bemutatjuk a régiót és viseleteit valamint csujogatásokat, dalokat tanulunk.
Ha sikerül ízelítőt adni hagyományainkból a közönségnek, az már jó. Ha beállnak táncolni, az viszont kitűnő. Mert léptek egyet a közönségből a közösségbe vezető úton.